Z końcówką sierpnia warto już pomyśleć o cenach za energię elektryczną, które poniesiemy w zimie, kiedy zużycie jest znacznie większe, chociażby przez ogrzewanie. To ostatni dzwonek by zmagazynować energię w domowej instalacji fotowoltaicznej i uniezależnić się od cen operatora.

 Projekt bez tytułu 33

 

Ze względu na to, że zimą dni są krótsze oraz jest dużo wyższe zachmurzenie niż w miesiącach letnich, panele fotowoltaiczne w tym okresie mają zdecydowanie niższą wydajność. Podaje się, że latem instalacja pozyskuje 70% energii a zimą- 30%.

W związku z tym, latem magazynujemy nadwyżki energii, które na zasadzie tzw. systemu opustów odbieramy zimą. Warto przy tym pamiętać, że:

– mając instalację o mocy do 10kW, odbierzemy z sieci 80% przesłanej energii

– mając instalację o mocy w przedziale 10-40 kW, odbierzemy z sieci 70% przesłanej energii

– sieć publiczna ,,przechowuje” energię, której nadwyżki jej oddaliśmy przez aż 730 dni (2 lata); to jest zatem okres, w którym będziemy mogli ją odebrać.

 

Co ciekawe, panelom nie przeszkadza przeważające zimą ochłodzenie. Choć najlepsze warunki temperaturowe to ok. 24 stopnie Celsjusza i przy niskich temperaturach zmniejsza się liczba fotonów, które docierają do ogniw, w słoneczne dni instalacja może osiągnąć wysoki poziom wyprodukowanej energii. Istotne jest tutaj, aby moduły nie były przykryte warstwą śniegu lub lodu oraz żebyśmy czyścili je przynajmniej raz w roku.

 

Jeśli masz dodatkowe pytania z tego tematu, zapraszamy Cię do:

  • kontaktu z naszymi ekspertami poprzez formularz,
  • zapoznania się z Ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii,
  • sięgnięcia do artykułu autorstwa T.Mirowski, K.Sornek pt. ,,Potencjał energetyki prosumenckiej w Polsce na przykładzie mikroinstalacji fotowoltaicznych w budownictwie indywidualnym” w czasopiśmie Polityka Energetyczna.


Infolinia: +48 790 30 30 10

Dział Fotowoltaiki: +48 577 250 050

→ Facebook: https://www.facebook.com/pcdepl

→ Instagram: https://www.instagram.com/pcdepl

logo

Dla Klientów