Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /pcde.pl/libraries/cms/application/cms.php on line 464
Polskie Centrum Doradztwa Energetycznego - Budując dom, już teraz pomyśl o pokryciu dachu panelami słonecznymi

Już na etapie wykonywania projektu domu warto wybrać właściwy rodzaj dachu i zostawić odpowiednią wolną powierzchnię.

Projekt bez tytułu76

 

Projekt powinien przewidywać, że dojdzie dodatkowe obciążenie dachu. Średnia waga jednego panelu fotowoltaicznego to od 4,8 do 5,3 kg. Możemy zatem przewidzieć, że instalacja o mocy 5kW rozmieszczona w dwóch rzędach po 10 paneli zajmie powierzchnię 34 m2 i będzie ważyć ok. 480-530 kg. Oczywiście to nie jest tak, że jeśli nie uwzględniło się przed budową opcji umieszczenia paneli to nie znajdą się one na dachu. W większości przypadków konieczna będzie ingerencja w strukturę dachu, co po prostu będzie wiązało się z dodatkowymi nakładami finansowymi.

Jednak, jak zauważają eksperci ds. fotowoltaiki, problem ten znacznie częściej dotyczy wielkopowierzchniowych budynków jak hale przemysłowe, hale magazynowe, itp.

 

Jakie warunki należy zapewnić dla skuteczności pracy instalacji fotowoltaicznej?

  1. Zadbajmy o właściwe usytuowanie dachu pod kątem kierunków świata (dobrze by panele można było skierować w kierunku południowym z najbardziej optymalnym nachyleniem 30-45 stopni).
  2. Pamiętajmy, że spady i lukarny mogą zwiększyć zacienienie.
  3. Wolne miejsce na powierzchni dachu uzależnione jest od od liczby i rozmieszczenia okien dachowych, wywietrzników, kominów.
  4. Najmniejsza instalacja o mocy 1 kW wymaga 6-7 m2 powierzchni, jednak jej wykonanie jest mało opłacalne i zazwyczaj jest niewystarczająca dla pokrycia potrzeb energetycznych domu jednorodzinnego.

 

W czym możemy Ci pomóc?

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logo

Dla Klientów