Zobacz, jakie są różnice pomiędzy nimi.

Projekt bez tytułu88

 

 

Warto zwrócić uwagę na najczęstsze wyzwania,  z jakimi mierzą się producenci modułów fotowoltaicznych.  Dotyczą one:

- mikropęknięć

- zacienienia

- odbijania się światła od niektórych elementów ogniw

- wysokich kosztów produkcji.


Te trudności prowokują do usprawniania procesów i testowania nowych rozwiązań. Głównym założeniem jest zwiększenie długotrwałości produkcji energii bez względu na warunki.


Najczęściej spotykane ogniwa krzemowe wyposażone są w elektrody i przypominają cienkie poziome ścieżki, które zbierają ładunki z płytki, a następnie oddają je do ścieżek pionowych, zwanych busbarami. Liczebność obu ścieżek wpływa na ważne parametry działania ogniwa:

- rezystancja szeregowa

- współczynnik wypełnienia.

 

To jak długą drogę potrzebuje pokonać ładunek w płytce zależne jest właśnie od szeregowej rezystencji.


Im więcej jest busbarów, tymbardziej zmienia się odległość pomiędzy najbardziej odległym punktem ścieżki zbierającej a ścieżką połączeniową. Najczęściej ta droga wynosi 38mm, 25mm lub 12,5mm. W ogniwach starszej generacji były 2 busbary, w nowszej mamy ich nawet 5. Oprócz tego, że duża ilość busbarów poprawia sprawność ogniw, poprawia różnież ich pracę w najbardziej wymagających warunkach.


W sprzedaży są też dostępne ogniwa w technologii  Multi-Busbar, charakteryzującą się dużą liczbą ścieżek prądowych. Na rynku możemy zaobserwować przynajmniej 3 jej odmiany:

- Technologia Mutli Busbar Connector- technologia i jej siła bazują na siatce przewodów z drutu miedzianego o niewielkiej średnicy. Liczba busbarów na każdym ogniwie wynosi 12. Jednak technologia ich wykonania -niezwykła cienkość zapewnia większy współczynnik wypełnienia niż w ogniwach z trzema busbarami. Dodatkowo okrągłe przewody powodują odbicie bezpośrednio padających promieni słonecznych pod kątem i ich powrót do komórki.

- Smartwire- w tej technologii stosuje się siatkę przewodów na płaszczyźnie ogniwa (tradycyjnie są to szyny połączeniowe). Znajduje się tutaj nawet 2260 połączeń elektrycznych. Taka konfiguracja gwarantuje dobrą wydajność przy słabym oświetleniu i wzmacnia odporność na obciążenia oraz drobne pęknięcia.

- Technologia Merlin- Zamiast srebrowych busbarów w ogniwie krzemowym umieszcza się specjalnie uformowaną siatkę miedzianą na i pod ogniwem fotowoltaicznym. Zaletami tej technologii jest m.in to, że:
- zmniejsza zużycie srebra w procesie produkcyjnym PV,
- ma lepsze właściwości transportu ładunku z ogniwa,
- połączenia wewnętrzne są zdecydowanie mocniejsze co oznacza produkcję lżejszych i bardziej wytrzymałych modułów.
Zasadniczym elementem nowej technologii jest elastyczna siatka. Zastępuje ona bowiem tradycyjne elektrody przewodzące (busbars), a jednocześnie mocno redukując zużycie kosztownych past wymaganych w produkcji tradycyjnych ogniw.

logo

Dla Klientów