Niemcy pobili własny rekord sprzed tygodnia w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. W poprzednią niedzielę OZE pokryły ponad 95% krajowego zapotrzebowania na prąd. Energii wyprodukowano tak dużo, że firmy energetyczne były zmuszone płacić konsumentom za jej zużycie.

Tydzień temu wiatraki, panele PV oraz elektrownie wodne i biogazownie w Niemczech wytworzyły 55 GW z 63 GW zużywanych u naszych Sąsiadów, co daje 87% zapotrzebowania na prąd. Taka nadwyżka energii spowodowała, że ceny prądu na giełdzie spadły poniżej zera. Niski popyt i wysoka podaż na zieloną energię skutkowały tym, że firmy energetyczne były w stanie zapłacić swoim konsumentom nawet 130 Euro za MWh żeby pozbyć się nadmiaru energii. Skupowali ją dystrybutorzy energii oraz bezpośredni konsumenci, czyli np. duże huty, chłodnie itp.

W ostatnią niedzielę sytuacja na giełdzie się powtórzyła, jednak tym razem ceny wahały się na poziomie 35 Euro/MWh. Można zatem stwierdzić, że wytwórcy zielonej energii wyciągnęli wnioski z poprzedniego tygodnia, bo na tak niskich cenach tracą producenci OZE.

Prywatne firmy energetyczne musiały pokryć koszty, które towarzyszyły produkcji energii z odnawialnych źródeł. Dodatkowo na giełdzie można było zauważyć pojawienie się nowych jednostek, które skupowały energię i sprzedawały ją kilka godzin później, gdy ceny energii się uregulowały.

Dobrą stroną korelacji między produkcją energii ze źródeł słonecznych jest to, że omijane są bardzo wysokie ceny za prąd w środku dnia szczególnie latem, co jest w Polsce bardzo powszechne. Dzięki większej wymianie energii elektrycznej między Polską a Niemcami, w Polsce ceny za energię uległyby obniżce, a Niemcy mogliby uniknąć negatywnych cen za prąd. Taką praktykę stosuje m.in. Dania, która podobnie jak Niemcy generuje nadwyżki energii, które przekazuje Norwegom, Szwedom oraz Niemcom.

Sytuacja na rynku energetycznym w Niemczech świadczy o tym, że podjęte zostały działania mające na celu uelastycznienie zarządzania popytem tak, by producenci energii nadal notowali zyski. Działania te to m.in. magazynowanie energii, rozwój sieci, bardziej produktywne wykorzystanie elastycznych odnawialnych źródeł energii oraz zarządzanie popytem.

logo

Dla Klientów