Solar Impulse 2 pilotowany przez szwajcarskiego pilota Bertranda Piccard’a powrócił bezpiecznie do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich we wtorek 25 lipca 2016r. pokonując ponad 40 tys. km. To pierwszy taki lot w historii.

Jeszcze nigdy do tej pory żadna maszyna, pobierająca energię ze słońca, nie pokonała takiego dystansu. 9 marca 2015 roku z Abu Zabi wystartował w podróż dookoła Świata samolot napędzany energią słoneczną.

Podniebny rejs maszyny w całości odbył się dzięki wykorzystaniu energii słonecznej. Trasę samolotu podzielono na kilkanaście odcinków, które prowadziły m.in. przez Indie, Chiny, Stany Zjednoczone, Włochy oraz Egipt. Przerwy między odcinkami przeznaczano na przeglądy samolotu, kampanię na rzecz „czystej energii” i odpoczynek pilotów. Jednym z celów wyprawy była promocja technologii wykorzystujących OZE.

Solar Impulse 2 wykorzystuje technologię magazynowania energii z ogniw fotowoltaicznych w akumulatorach litowo-jonowych, które z kolei zasilają cztery elektryczne silniki. Maszyna zbudowana jest z włókien węglowych i waży 2,3 tony. Lekka waga sprawia, że samolot jest narażony na działanie prądów powietrza oraz kaprysy pogody. Solar Impulse 2 jest ulepszonym modelem samolotu Solar Impulse 1, który jako pierwszy samolot napędzany energią słoneczną odbył lot nad USA w 2013 roku.

logo

Dla Klientów