Polskę i świat w nadchodzących latach czeka prawdziwa rewolucja w zarządzaniu energią. Stanie się ono bardziej inteligentne, aby sprostać nadchodzącym wyzwaniom.

Wszystko z powodu m.in. rosnącej roli energii pochodzącej z OZE oraz rozproszonych źródeł energii, które będą miały istotny wpływ na funkcjonowanie sieci energetycznych. Według Michała Ajchela, dyrektora Pionu Energetyki w Schneider Electric Polska, celem obszaru przesyłu i dystrybucji energii będzie coraz większa optymalizacja pracy sieci, bardziej efektywny rozdział oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa zasilania.

Obecnie operatorzy sieci energetycznych na całym świecie stają przed wyzwaniem sprostania panującemu trendowi na integrację rozproszonych źródeł energii. W tym obszarze przodują źródła energii odnawialnych: co rusz tańsze panele PV mogą wskazywać na to, że rynek technologii solarnej będzie rozwijał się coraz dynamicznej. Aktualnie trudno przewidzieć, w jaki sposób proces ten będzie realizowany w Polsce ze względu na nową ustawę OZE. Tymczasem bez względu na sposoby produkcji energii będą dołączały nowe elementy sieci, takie jak magazyny energii oraz samochody elektryczne, które będą miały coraz większy wpływ na pracę systemu elektroenergetycznego. Można więc się spodziewać, że trudno będzie zarządzać tak skomplikowanym systemem.

Operatorzy systemów energetycznych stają naprzeciw wyzwaniom nieuniknionym przez zachodzące w infrastrukturze elektroenergetycznej zmiany. Pierwszym krokiem jest zmiana strategii biznesowych tak, aby produkowana energia mogła w sposób ciągły i bezpieczny trafiać do odbiorców końcowych. Firmy decydują się zatem na nowatorskie rozwiązania, które zostały już doceniane w Polsce m.in. za skuteczne rozwiązanie pod względem skracania czasu przerw w zasilaniu i podnoszeniu bezpieczeństwa dostaw energii. Mowa o systemie typu Self Healing Grid (SHG) oraz ADMS, SCADA stworzonymi zarówno do kompleksowego zarządzania sieciami dystrybucyjnymi jak i rozproszonymi. W Polsce operatorzy szczególnie muszą zmierzyć się z nieplanowanymi przerwami w dostawie energii oraz stosunkowo niską jakością energii.

Producenci oraz Zarządcy powinni śledzić i naśladować nowe trendy, ale także wyprzedzać nowe kierunki i dostarczać nowe rozwiązania dla planów rozwoju sieci energetycznych.

logo

Dla Klientów