Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe rzadko realizują inwestycje w mikroinstalacje OZE. Jednak kilka takich instalacji można spotkać na Dolnym Śląsku, gdzie działa program Prosument. Od czerwca działa kolejna taka inwestycja.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach programu Prosument sfinansował „wspólnotową” instalację fotowoltaiczną na bloku przy ul. Wiejskiej w Wałbrzychu. Moc instalacji fotowoltaicznej wynosi 17 kW i składa się ona ze 102 cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych. Energia produkowana przez panele będzie wykorzystywana do oświetlania części wspólnych budynku, czyli kotłowni, piwnic, korytarzy oraz do zasilania pompy ciepła. Władze Wałbrzycha szacują, że oszczędności mogą wynieść nawet 10 tyś. zł w skali roku.

Fundusz wypłacił na realizację tej inwestycji ponad 90 tys. złotych, w tym około 40 proc. z tej kwoty jest dotacją, pozostała część to niskooprocentowana pożyczka. Część energii będzie oddawana do zakładu energetycznego i rozliczana na zasadzie saldowania energii.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada, że program Prosument nie będzie kontynuowany, a zastąpi go inny, bardziej kompleksowy program, który ma bazować na dofinansowaniu w postaci preferencyjnych pożyczek i który będzie realizowany głównie we współpracy z funduszami wojewódzkimi. Obecnie trwają konsultacje zasad tego programu.

logo

Dla Klientów