Jak wynika z raportu PSE, w tym roku padł kolejny rekord zapotrzebowania na energię elektryczną w okresie letnim. "Lato 2016 roku było kolejnym rekordowym okresem zapotrzebowania na energię. W skrajnych warunkach zapotrzebowanie wzrastało o 1500 MW. Oddaliliśmy widmo katastrofy, udało nam się uniknąć powtórki z ubiegłego roku." - powiedział Prezes PSE Eryk Kłossowski.

Mimo, że w tym roku lato było chłodniejsze, kolejny raz wzrosła ilość przesyłanej energii. Pod koniec czerwca br. został pobity rekord okresu letniego, kiedy to zanotowano zapotrzebowanie na poziomie blisko 23 tyś. MW.

Podczas konferencji prasowej PSE zaprezentowało podjęte przedsięwzięcia, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa w mijającym lecie. Niezwykle trudnym zadaniem było zapewnienie dostaw energii w okresie wysokich temperatur utrzymujących się niskich stanów rzek i organizowanego w Polsce szczytu NATO, a także Światowych Dni Młodzieży.

Dodatkowym problemem były tzw. Nieplanowane przepływy mocy z Niemiec do Europy południowo- wschodniej. Umowy zawierane między Niemcami a Austrią powodowały maksymalne obciążenie polskiego systemu przesyłowego.

Dla zapewnienia równowagi w systemie Polski Operator musiał generować w systemie moc na poziomie 1500 MW., za którą płacił polski podatnik. Odpowiedzią PSE na tą sytuację była realizacja jednej z najważniejszych inwestycji polskiej energetyki ostatnich lat. Oddane do użytku 22 czerwca przesuwniki fazowe na granicy polsko-niemieckiej pozwoliły na zrównoważenie polskiego systemu elektroenergetycznego, co miało decydujący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Podjęte działania nie rozwiązują problemu w dłuższym okresie czasu dlatego specjaliści PSE oraz PSE inwestycje będą kontynuowali mi.in. budowę linii NN w ramach procesu rozbudowy i modernizacji sieci KSE, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski w kolejnych latach.

logo

Dla Klientów