Energia geotermalna jest wewnętrznym ciepłem Ziemi nagromadzonym w skałach oraz w wodach wypełniających pory i szczeliny skalne. Geotermia w odróżnieniu do innych OZE pracuje 24 godziny na dobę oraz 7 dni w tygodniu bez względu na to czy wieje wiatr czy świeci słońce.

GeotermiaWody geotermalne oprócz zabezpieczenia potrzeb ciepłowniczych i w pewnym stopniu energetycznych mogą następnie zostać wykorzystane do celów rekreacyjno-balneologicznych. Głębokość zalegania złóż wód termalnych jest zróżnicowana, ale najczęściej zawiera się w granicach od 1000 do 4500 metrów, i więcej. Wraz z postępowaniem w głąb ziemi następuje wzrost temperatury. Przyjmuje się, że jednostkowy koszt geotermalnej energii cieplnej jest o ok. 20% niższy od kosztu energii cieplnej wytwarzanej w ciepłowni konwencjonalnej.

W Polsce funkcjonuje obecnie siedem ciepłowni geotermalnych: Stargard Szczeciński, Pyrzyce, Czarnków, Uniejów, Mszczonów, Słomniki i Bańska Niżna. Kolejny zakład geotermalny jest budowany m.in w Toruniu.

W Szaflarach na Podhalu wywiercą dziurę, która będzie sięgała do 5 kilometrów w głąb ziemi. Będzie to najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce. Inwestycję dofinansuje NFOŚiGW. Obecnie eksploatowane są odwierty z głębokości ok. 3 tys. metrów, gdzie temperatura wody sięga 90 stopni Celsjusza. W ramach nowej inwestycji zostanie wykonany czwarty odwiert, sięgający głębokości, gdzie temperatura wody wynosi 130-150 st. C. Odwiert ma powstać w sąsiedztwie tych istniejących. Geolodzy spodziewają się, że temperatura wody na głębokości 5,3 km w tym miejscu może osiągać 130 st. C. To da możliwość produkcji energii elektrycznej. Jeżeli przewidywania specjalistów się spełnią, będzie to pierwsza w Polsce elektrownia geotermalna. Według planów eksploatacja odwiertu ma ruszyć w październiku 2020 r. Dzięki elektrowni system będzie niezależny od dostaw energii z zewnątrz.

Anna Saternus

logo

Dla Klientów