Czyste powietrze, czysta woda i cisza towarem luksusowym? Jak nowe technologie mogą przyczynić się do wejścia na wyższy poziom ekologii? Dzisiaj krótko o tym, co nowego w polityce klimatycznej.

 

„Changing together”- pod takim hasłem 3 grudnia w Katowicach został otwarty szczyt klimatyczny COP24 (Conference of the Parties), który potrwa do 14 grudnia.

Jest to seria 12 dni konferencji w stolicy Górnego Śląska. Służą one negocjacjom i ustaleniom polityki klimatycznej opartej na współdziałaniu rządów, organizacji międzynarodowych, społeczeństwa obywatelskiego, podmiotów z sektora biznesu, związków zawodowych. Celem dialogu jest także znalezienie równowagi pomiędzy emisjami dwutlenku węgla a pochłanianiem go przez ekosystemy. W tegorocznej edycji uczestniczy ok. 20 tysięcy osób ze 190 krajów, w tym głowy państw, szefowie rządów i resortów odpowiedzialnych za kwestie środowiska i klimatu, a także przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych.

 

W tym roku hasłem Katowic, jako miasta gospodarza, jest „Black to Green”, nawiązujące do transformacji miasta przemysłowego w stolicę nowoczesnej metropolii z wieloma zielonymi przestrzeniami takimi jak Park Kościuszki czy Dolina Czterech Stawów. Tereny zielone w części stanowiące pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej stanowią ponad 42% obszaru Katowic. 

 

Podczas inauguracji COP24 prezydent Andrzej Duda powiedział, że jednym z najważniejszych obecnie wyzwań w naszym kraju jest pogodzenie wzrostu gospodarczego z dbałością o środowisko. Polsce udało się już przejść do gospodarki niskoemisyjnej, jest jednak jeszcze dużo do zrobienia w tym obszarze.

 

Pamiętajmy, że każdego dnia mamy realny wpływ na jakość powietrza i stan środowiska naturalnego poprzez zmianę lub wybór rozwiązań czerpiących z natury, o których możesz poczytać więcej tutaj.  

 

katowice

logo

Dla Klientów