W swojej firmie na bieżąco mierzymy najróżniejsze wskaźniki, generując kolejne, coraz bardziej zawiłe statystyki. Jak często jednak zastanawiasz się, jaki jest aktualny wskaźnik zużycia energii w budynku?

 

 

Hmm, ale jak to ma się do tego, że prowadzę piekarnię? I... skąd mam wiedzieć kiedy zużycie jest ok? W takiej sytuacji z pomocą dla przedsiębiorców przychodzi audyt energetyczny. Przyjrzyjmy się zatem bliżej czym jest i co właściwie nam daje.... Audyt energetyczny to procedura regularnego badania profilu zużycia energii w firmie przeprowadzanego co 4 lata (wymóg dotyczy dużych przedsiębiorstw). Celem takiej procedury jest dostarczanie rekomendacji potencjalnych rozwiązań wraz z oceną ekonomiczną, które można wdrożyć po to, by ograniczyć zużycie energii i uzyskać opłacalną oszczędność, obniżając koszty nawet o kilkadziesiąt procent.

 

Jakie elementy zawiera badanie?

  • inwentaryzację i analizę instalacji zużywających energię

  • charakterystykę energetyczną budynku z rozpoznaniem obszarów strat energii

  • wskazanie konkretnych rozwiązań w kierunku ograniczenia zużycia energii

  • analizę ekonomiczną proponowanych rozwiązań

  • inne, w zależności od rodzaju audytu.

 

Projekt bez tytułu 6

 

Audyt powinien być przeprowadzony przez audytora energetycznego. Dokładne dane dotyczące zakresu i formy audytu energetycznego określają: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17.03.2009 r., Ustawa z dnia 29.08.2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, Rozporządzenie Ministra Infrastrukturyi Rozwoju z dnia 27.02.2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej, Ustawa z dnia 20.05.2016 r. o efektywności energetycznej, Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 05.10.2017 r.

 

Masz jakieś pytania lub chcesz przeprowadzić audyt w swojej firmie? Skontaktuj się z nami:

tel.: 790 30 30 10

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

FB.: @pcdepl

Z przyjemnością podzielimy się rozległą wiedzą i doświadczeniem :-)

 

Sara Kocot

 

 

logo

Dla Klientów