Skip to content

Czym są dwustronne panele fotowoltaiczne bifacial?

Postęp w fotowoltaice w ciągu ostatnich kilku lat nabiera ogromnego tempa. Producenci paneli fotowoltaicznych coraz bardziej prześcigają się w nowych rozwiązaniach. Przykładem takiego wyścigu oraz nowością na rynku fotowoltaicznym są panele dwustronne tj. bifacjalne (z ang. bifacial).

Dwustronne moduły zostały stworzone głównie po to, aby przetrwać w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo przy niewiele większym nakładzie finansowym wytwórcy energii byli w stanie osiągnąć dużo wyższą efektywność energetyczną. Kolejnym atutem wspomnianych paneli fotowoltaicznych jest ich dłuższy okres eksploatacji. Gwarancja na liniowy spadek mocy dla dwustronnych wynosi nawet 30 lat.

W tradycyjnych panelach fotowoltaicznych przednia warstwa pokryta jest szkłem natomiast tylna warstwa zabezpieczona jest specjalną folią, natomiast panele bifacjalne wyróżniają się tym, że wykorzystana jest przednia i tylna warstwa modułu fotowoltaicznego, czyli szkło pod którym znajdują się wafle krzemowe jest z przodu i z tyłu modułu. Stąd moduły dwustronne zwane są również panelami typu glass-glass.

W swoich badaniach firma Solarworld zaprezentowała, ze bificjale o mocy 330 Wp może wyprodukować tyle samo energii co tradycyjne moduły o mocy 410 Wp, co łącznie daje nam około 25% zwiększenia generowanej energii.

Niestety panele dwustronne mają też swoje „wady” jeśli tak możemy to nazwać, chodzi o to, że mogą one być montowane wyłącznie na gruncie lub na dachu płaski. Istnieją trzy sposoby montażu paneli dwustronnych:

Na jednoosiowym systemie nadążnym – jest to najbardziej opłacalny, ale również najdroższy sposób montażu paneli dwustronnych.
Na konstrukcji stałej z panelami skierowanymi w stronę południa (pod kątem od 25 do 35 stopni) – taki sposób montażu może wygenerować nam dodatkowe 25% uzysku mocy.

Pionowo wschód-zachód – jest to najmniej efektywny sposób montażu, dodatkowo odstępy jakie musimy zachować pomiędzy panelami to przynajmniej 1,5 metra co bardzo mocno ogranicza nam ilość modułów jakie możemy zamontować na danej powierzchni.

Oczywiście poza sposobem montażu istnieje kilka innych czynników, które mają bezpośredni wpływ na wydajność modułów:

 • Zacienienie i nierówne oświetlenie tylnej powierzchni modułów np. przez elementy konstrukcji montażowej,
 • Odległość pomiędzy modułami,
 • Kąt nachylenia paneli
 • Wysokość zamontowania paneli
 • Stopień zanieczyszczenia podłoża
 • Albedo – czyli zdolność powierzchni podłoża, do odbijania promieniowania stłoczonego.

Najlepiej odbijającymi promienie słoneczne powierzchniami są powierzchnie białe. Poniżej przedstawiamy procentowe współczynniki albedo dla białych powierzchni.

 • Beton malowany na biało – 60-80%
 • Śnieg – 45-60%
 • Biały materiał dachowy 50-60%
 • Biały piasek 60%

Natomiast nie tylko białe powierzchnie mogą wspomóc nas przy większym uzysku energii w przypadku paneli dwustronnych, co przedstawiamy poniżej:

 • Szara membrana dachowa – 62%
 • Piasek 30-40%
 • Beton 20-40%

Podsumowując wszystkie powyższe informacje, technologia dwustronnych modułów fotowoltaicznych pozwala nam na zwiększenie mocy instalacji fotowoltaicznej przy zachowaniu takiej samej powierzchni, przez co jest ona bardzo interesująca. Jednakże należy pamiętać, że cechy tych paneli wymagają odpowiedniego mocowania co niestety wyklucza stosowanie tych paneli na dachach skośnych. Przy rozważaniu zainstalowania takich paneli u siebie trzeba będzie to skonsultować ze specjalistą, który pomoże nam w decyzji czy te panele na pewno będą odpowiednie do naszej instalacji i czy będzie to dla nas opłacalne. Oczywiście w celu otrzymania takich informacji zapraszamy do kontaktu, ponieważ jesteśmy firmą posiadającą specjalistów z doświadczeniem i wiedzą na temat szerokopojętej fotowoltaiki.

Joanna Smolaga