Skip to content

Co wybrać? „Fotowoltanikę” czy „Fotowoltaikę” ?

Branża energetyczna w Polsce od kilka lat przeżywa prawdziwą rewolucję. Zmiany cen prądu, opłat dystrybucyjnych, możliwość wyboru dostawcy prądu, wybór taryfy dostosowanej do naszych potrzeb i w końcu niepewna sytuacja na rynku związana z pandemią COVID-19. Można się w tym wszystkim zagubić, a przecież we współczesnym świecie trudno wyobrazić sobie życie bez energii elektrycznej. Ile zatem zapłacimy za prąd? Gdzie szukać oszczędności? Jak stać się niezależnym i jednocześnie poczuć bezpiecznym?  Kto z nas nie słyszał i nie widział ogromnych banerów z hasłami „Prąd za darmo”, „Prąd ze słońca”, „Fotowoltaika”, „Dotacje 5000 zł”? Pojawia się wiele pytań, na które przeciętny Kowalski nie zna odpowiedzi, dlatego Polacy coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług doradczy energetycznego.

Obecnie w naszym kraju obserwujemy w jak szybkim tempie rozwija się energetyka „prosumencka” czyli taka, w której jesteśmy jednocześnie konsumentem energii, ale również producentem z racji posiadania instalacji wytwarzającej energię elektryczną. Co za tym idzie, możemy wykonać własną przydomową elektrownię słoneczną, która będzie produkowała prąd na potrzeby zasilania naszego gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa. Na rynku pojawiło się i nadal powstaje mnóstwo nowych firm, oferujących kompleksowe usługi i wykonanie instalacji fotowoltaicznej.  Jednak jakość tych usług oraz oferowanych podzespołów pozostawia wiele do życzenia. Coraz częściej na swojej zawodowej drodze spotykamy pseudo specjalistów, którzy, nie do końca świadomie, jednak z dumą i zaangażowaniem prezentują swoje niekompetencje. Stąd ironiczny tytuł dzisiejszego artykułu i błędny zapis hasła „Fotowoltanika”.

 

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która ma nam służyć długie lata i przynieść korzyści, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór wykonawcy. Zanim podpiszemy umowę powinniśmy się spotkać z doradcą, który określi czy nasza lokalizacja spełnia podstawowe wymagania przewidziane dla fotowoltaiki i czy inwestycja w ten rodzaj OZE będzie dla nas opłacalna. Następnym etapem jest wybór odpowiednich komponentów i technologii, dostosowanych do naszych potrzeb, przy których nie warto oszczędzać, a raczej powinno się wybierać sprawdzone rozwiązania, które możemy zweryfikować. Istotne jest również, upewnienie się by to po stronie Wykonawcy leżał obowiązek przygotowania wszelkiej dokumentacji m.in. zgłoszenia instalacji u OSD, czy sporządzanie wniosków o możliwe dotacje czy dofinansowania. Jako inwestor po prostu nie musisz się na tym znać.

 

Instalacja fotowoltaiczna nie równa instalacji fotowoltaicznej. Może się ona składać z podzespołów różnej jakości, bardziej lub mniej znanych producentów, którzy stosują sprawdzone technologie albo dopiero je wprowadzają na rynek. W przypadku modułów PV sporządzana jest ogólnoświatowa i ogólnodostępna lista rankingowa „TIER 1”, gdzie producenci muszą spełniać wiele rygorystycznych wymagań m.in kontrola procesu produkcyjnego, czy kondycja finansowa, jak również zdolności przerobowe. W przypadku inwertera warto sprawdzić jaki okres gwarancji udziela producent oraz czy posiada swoich serwisantów i przedstawicieli w Polsce. Jeśli otrzymana oferta jest znacznie tańsza, od ofert innych sprzedawców na taką samą instalację, można być pewnym, że instalacja została zaplanowana na podzespołach i panelach słonecznych słabej jakości. Co do wyboru ekipy monterskiej warto dopytać przedstawiciela o jej doświadczenie oraz poprosić o przedstawienie referencji. Dla inwestora istotny może się okazać czas realizacji usługi. Warto wybrać firmę, która dysponuje własnymi stanami magazynowymi. Czas oczekiwania na dostawę i montaż będzie znacznie krótszy. Wówczas unikniemy sytuacji oczekiwania kilka miesięcy np. w sezonie letnim na realizacje, kiedy to nasza instalacja mogłaby już pracować i czerpać energię ze słońca.

 

Czasem taniej nie znaczy lepiej. Każda usługa ma swoją określoną wartość, a komfort jaki otrzymujemy po wyborze dobrego wykonawcy jest nieoceniony. Aby uniknąć strat finansowych, nerwowych sytuacji i niezadowolenia z wybranych rozwiązań warto postawić na firmę, którą tworzy zespół doświadczonych specjalistów. Sami zdecydujmy, co wybieramy, „Fotowoltanikę” czy „Fotowoltaikę” ?